Faiz Oranları Sorgulama

İş hacminin giderek artış göstermesi ve bunun bankacılık sektörünü de olabildiğince kapsamı altına alması sonucu belirlenen faiz oranlarının önemi de git gide artmaktadır. Bankacılık denilen finansal sistemin sadece ülkemizde değil, tüm yurtta iş hacminin neredeyse %80 ini etkisi altında tutması da bunun önemli bir göstergesidir. Bankaların en önemli gelir kaynakları uyguladıkları faizlerdir ve bankalar arasındaki sonsuz rekabetin sonucu olarak bu faiz oranları her bankaya göre değişiklikler göstermektedir. Düşük maliyetlerle satın alınan fonlar müşterilere yani kredi çekmek isteyenlere daha yüksek fiyatlarla satılarak arada oluşan kar bankaların hanelerine artı gelir olarak yansımaktadır. Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi her banka bu oranlamaları kendi iç hesaplamaları ile farklı düzeylerde belirler. Kredi almak isteyenler de en düşük faiz hangi bankaya ait ise onu tercih etmekte ve alacağı krediden en yüksek hacimlerle yararlanmak istemektedirler. Faiz oranları sorgulama işte burada devreye giren çok önemli bir ayrıntıdır, hangi banka senelik, aylık ve günlük olarak ne kadar faiz uyguluyor bu sayede öğrenilir ve müşterilerde adımlarını bu doğrultuda atarak olabildiğince yararlanmaya çalışırlar.

Bankalara göre faizlendirmeler

En basit işletmeler bile uygun fiyatla örneğin 10 liraya aldıkları bir ürünü 15 liraya satarak aradaki farkı kar hanelerine yazdıklarına göre bankalar da merkez bankasından ve gerçek kişilerden topladığı paraları aynı sisteme göre değerlendirerek satar ve aradaki marjı kar olarak hanesine getirir ve kazancını belirler. Müşteri çekmek adına banka bu oranı dilediği gibi değiştirme hakkına sahiptir. Daha az kar etmeyi göze alan bankalar arada belirlenen marjı diğer bankalara göre daha düşük tutarak daha çok para satmaya odaklanabilir. Bu da demektir ki her banka aynı oranda faiz uygulaması yapmayabilir. Peki müşteriler yani kredi çekmek isteyenler bunu nasıl öğrenecekler, hangi banka kaç lira faiz uyguluyor nasıl bilecekler. Tabii ki faiz oranları sorgulama yöntemleri ile. İnternet başlı başına bir dünya ve teknolojinin en son yeniliklerinden biri ve hatta en önemlisi, onu kullanarak her şeyi ayaklarımızın altında bulabiliyoruz, ne öğrenmek ve ne paylaşmak istersek imdadımıza hemen internet yetişiyor. Faiz sorgulamaları içinde internetin bu kolaylığından yararlanabilirsiniz arkadaşlar. Online hizmette sınır tanımayan bu muhteşem sistem sizi tüm bankaların faiz oranları ile birkaç tıklama hareketi ile buluşturacaktır. Yurdun her yerinden sadece internet bağlantısı olan yerlerden hangi, bankanın o gün için ne kadar faiz oranı ile işlem yaptığını takip edebilirsiniz.

Faiz oranları

Merkez bankasının da önemli bir söz hakkının olduğunu yadsımadan ondan da söz etmek gerekir, faiz oranlarına bazen yerinde yapılan müdahaleler sonucunda faizler düşürülebilmektedir. Merkez bankası finansal sektörün olmazsa olmazı bankalardan ödünç para alır veya verebilir ve dediğimiz gibi faiz oranlarının belirlenmesinde çok önemli bir rol üstlenir. Yani işin özeti faizler hem piyasa tarafından ve hem de merkez bankası tarafından belirlenmektedir. Şimdi gelelim asıl konumuza, diyelim ki A bankasından kredi almak istiyorsunuz ama B bankasının da kredi verirken düşük faiz uygulayıp uygulamadığını öğrenmek istiyorsunuz, yani bankalara göre değişiklik gösteren faiz oranları sorgulama işlemlerini bir çırpıda yapmak istiyorsunuz, işte size bu iş için kurulmuş olan internet siteleri, hemen bir tanesini devreye sokun ve o gün için uygulanan faizleri bankalara göre detaylı bir biçimde öğrenin. Online hizmetlerde sınır tanımayan internetten yararlanarak her türlü sorununuzu giderebilir ve çözüm üretilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir